ВАУЧЕР – 2020 година и Барање за користење на средства од даночно ослободување по Законот за данок на добивка

Џудо федерацијата на Македонија информира за можноста да се искористи ВАУЧЕР за 2020 година и Барање за користење на средства од даночно ослободување по Законот за данок на добивка.

Во прилог на оваа информација се наоѓаат дописот и барањата за екипите и поединците.

– Допис за Ваучер – 2020 година

– Барање за користење на средства од даночно ослободување за клуб

– Барање за користење на средства од даночно ослободување за спортист

 

Во Прилеп се одржа предновогодишен коктел и прогласување на најдобрите во 2019

Џудо клубовите „Сеишин“ и „Санкаку“ од Прилеп беа домаќини на предновогодишно дружење и  на прогласувањето на најдобрите, најуспешните и најзаслужните во натпреварувачката 2019 година.

Според постигнатите резултати за најдобар е прогласен ЏК „Сеишин“ со освоени 318 бодови, пред ЏК „Пролетер“ од Прилеп со 279 и ЏК „Ипон“ од Скопје со 246 бода.  Признанија и награди имаше и за најдобрите во поединци.

ЏК „Ипон“ – Скопје е победник на Државното екипно првенство во Кочани

Во организација на Џудо федерацијата на Македонија, а со техничка поддршка од џудо клубот „Гладијатор“, денеска во Кочани се одржа државното екипно првенство, на кое учествуваа четири екипи.

Најмногу победи имаа џудистите на ЏК „Ипон“ од Скопје и заслужено ги освоија златните медали и победничкиот пехар. Зад нив се пласираа членивите на ЏК „Сеишин“ од Прилеп, а третото место му припадна на ЏК „Кожувчанка“’ од Кавадарци.

Кочани по втор пат беше домаќин на Државното екипно првенство што го отвори градоначалникопт Николчо Илијев, кој истакна дека иако џудото во овој регион од државата е релативно нова спортска вештина, сепак за краток период бележи брз напредок и кочанските џудисти веќе имаат освено повеќе медали на домашни и меѓународни натпреварувања.

Натпреварувачите на првенството за прв пат настапија според новоусвоениот правилник кој е во согласност со барањата од Меѓународната џудо федерација. Новина е тоа што борбите се одвиваа во мешан состав, односно секоја екипа имаше по тројца натпреварувачи во женска и во машка конкуренција. Секој од нив настапи во посебна тежинска категорија, а ако некоја екипа нема комплетна екипа не може да се натпреварува.

Од раководството на Џудо федерацијата на Македонија оценија дека организацијата на првенството помина во најдобар ред, а Кочани нуди одлични просторни и технички услови за тренинзи и кондициска подготовка на екипите и репрезентацијата.

Прес-конференција пред Државното екипно првенство за сениори во Кочани

Во рамки на подготовките за  Државното екипно првенство за сениори, што ќе се одржи на 15.12.2019 година, чиј домаќин е џудо клубот „Гладијатор“ од Кочани, беше организирана прес-конференција на која беа претставени активностите за неговата организација и пропозициите според кои ќе се одвиваат натпреварите.

Своето учество на првенството го пријавиле четири клубови: ЏК „Сеишин“ од Прилеп, ЏК „Кожувчанка“ од Кавадарци, ЏК „Ипон“ од Скопје и домаќинот, ЏК „Гладијатор“.

Од име на Џудо федерацијата на Македонија учесниците на првенството ги поздрави спортскиот директор Ѓоре Мирчески.

Членот на Стручниот совет на Џудо федерацијата, Дејан Мицкоски им се заблагодари на домаќините за гостопримството и најави дека Кочани може да биде еден од центрите за развој на џудото во овој регион од државата, а за што постојат поволни услови.

Од Натпреварувачката комисија беше речено дека натпреварите на екипното првенство во Кочани ќе се одвиваат според нови правила, согласно правилата од Меѓународната џудо федерација, а за што зборуваше Дејан Џокоски, член на комисијата.

Од име на домашниот џудо клуб „Гладијатор“, гостите ги поздрави Вера Шеќероска, член на Натпреварувачката комисија и претседател на клубот.

Свое обраќање на прес-конференцијата имаше и Драган Шеќероски, член на ДАН комисијата и тренер во ЏК „Гладијатор“.

Женската кадетска репрезентација освои бронзен медал на меѓународен турнир во Србија

Кадетската репрезентација во машка и женска конкуренција учествуиваше на турнирот „Србија опен 2019“. На 21 и 22 ноември се одржа меѓународен џудо камп, репрезентативците имаа по два џудо тренинга на ден.

На 23 ноември во спортската сала Шумице во Белград се одржа и натпреварот во екипна конкуренција. Машката кадетска репрезентација во конкуренција на 13 екипи беше дел од ждрепката во група А каде покрај нашата репрезентација настапија и екипите на Србија – А, ВГСК Велико градиште и Раковица – Белград.

Во екипна конкуренција во оваа група првото место и влезот во финалето го избори тимот на Србија – А, нашиот состав беше поразен и не успеа да влезе во полуфиналето или во финалето. Женската кадетска репрезентација во конкуренција на четири екипи се закити со бронзениот медал, тие беа поразени од екипите на Србија – А и Србија – Б, а со екипата на Дробета – Турну Северин од Романија резултатот бепе 3:3, по што беше влечена ждрепка и повторно се бореа натпреварувачките во категоријата до 48 кг, каде Теодора Димеска ја победи Стефанија Станицу и нашата екипа победи со резултат 4:3 и го освои бронзениот медал.

 Кадети:

Ангелески Христијан -60 кг.

Цаневски Валентин -66 кг.

Талески Антонио -73 кг.

Глигороски Христијан -81 кг.

Најдоски Јован +81 кг.

Кадетки :

Димеска Теодора -48 кг.

Ема Димитријоска -52 кг.

Марија Талеска -57 кг.

Фејзула Румејса -63 кг.

Колева Благица +70 кг.

Горан Мицкоски, селекторот на јуниорската репрезентација ги предводеше репрезентативците од машката и женската екипа. Тој ни ги пренесе неговите видувања веднаш по настанот: „Нашите репрезентативци со срце ги бранеа нашето знаме и боите на нашата држава, среќен сум што оваа нова генерација во кадетска конкуренција полека но сигурно зачекорува по стапките на повозрасните репрезентативци со кои сум се радувал на многу наши заеднички успеси. Машките беа поразени, но имаа секој по три меча со своите врсници со кои можеби ќе се сретнат на некој европски куп или официјално европско или светско првенство, што за нив е одлично. Женските ги избубија двата меча против Србија – А и Србија – Б, но ја поберија екипата на Дробета- Турну Северин од Романија и се закитија со бронзата. Ќе потенцирам дека бронзениот медел за овие млади девојки ќе значи поттик повеќе за нивната иднина, ова е само уште еден показател дека нив им претстои светла иднина. Ја користам оваа прилика да им честитам и на машката и на женската екипа за борбеноста и успехот кој го направија. На крајот од името на репрезентативците и од мое лично име се заблагодарувам на раководството и на нашата џудо федерација што ни овозможија учество на еден ваков настан од висок ранг“.

Џудо федерацијата на Република Северна Македонија им го честита успехот на овие млади репрезентaтивци и им посакува да освојуваат уште многу медали во иднина.

По повод Светскиот ден на џудото македонските џудисти засадуваа дрвца

Со садење дрвjа во месноста Селце – Манастир, во близина на Прилеп, македонските џудисти го одбележаа 28 Октомври – Светскиот ден на џудото. Оваа активност беше во склоп на глобалната кампања на Интернационалната џудо федерација „Засади дрво“, со што се покажува дека џудото е многу повеќе од спорт.

На централната манифестација, на која освен раководството на Федерацијата, учествуваа спортски работници и џудисти од џудо клубовите „Сеишин“, „Пролетер“, „Прилеп“, „Санкаку“ и „Бишидо“ и претходеше конститутивната седница на Извршниот одбор на Федерацијата.

На седницата беше упатена јавна благодарност до ЈП „Национални шуми“ – Скопје, подружница „Црн бор“ – Прилеп, ЈКП „Комуналец“ – Прилеп, ТППЕ „Прилеп“ и ДОО „Кожувчанка“ кои помогнаа во реализацијата на денешната активност.

Во текот на двата дена од викендот, роденденот на основачот на џудото, Џигоро Кано беше одбележен и во другите градови во Македонија со садење на неколку илјади садници.

Македонските џудисти ќе засадат дрвја во рамки на одбележувањето на Светскиот ден на џудото

Под мотото „Засади дрво“ македонските џудисти и вљубеници во оваа благородна вештина ќе го одбележат Светскиот ден на џудото и роденденот на неговиот основач, Џигоро Кано.

Со оваа повеќе еколошка, од спортска порака уште еднаш се покажува дека џудото е многу повеќе од спорт.

„Планетата земја е во опасност. Научниците и експертите низ целиот свет се согласуваат дека доколку не се направи ништо, нашиот заеднички дом, а со тоа и ние, жителите на оваа земја нема да имаме загарантирана иднина. Токму поради тоа Меѓународната Џудо Федерација сака да придонесе кон заедничкиот напор да се обезбеди подобра иднина за нашите деца“ – се вели во дописот од Џудо федерацијата на Македонија.

Денес, повеќе од 40 милиони луѓе практикуваат џудо низ целиот свет. Ова потенцијално претставува голем број на дрва што можат да се засадат на сите страни од платетата земја. Знаејќи дека годишните времиња не се исти насекаде во исто време, Интернационалната џудо федерација го започнува овој голем проект сега со цел да им овозможи на сите да бидат вклучени. Исто така, свесни за симболичното значење на ваквата програма, ИЏФ ги поканува сите да земат учество и да ги едуцираат најмладите за зачувувањето на нашата животна средина.

Во глобалната прослава на Светскиот ден на џудото се вклучува и нашата федерација. Според предвиденото, в недела, 27. октомври со почеток од 11 часот ќе бидат засадени дрвца на локацијата Селце – Манастир во Прилеп.

Од Федерацијата апелираат до сите џудо клубови, џудисти и вљубеници во џудото да се вклучат во одбележувањето на овој ден со засадување на садници во своето место на живеење.

Владимир Трпаноски е нов претседател на Џудо федерацијата на Македонија

Нов претседател на Џудо федерацијата на Македонија е Владимир Трпаноски, поранешен џудист, долгогодишен активен член на Федерацијата, етаблиран професионалец во деловното окружување и актуелен комерцијален директор на „Витаминка“ АД – Прилеп.

Така решија делегатите на  втората седница на Собранието на Федерацијата што се одржа на 18 септември во Прилеп. На седницата на Собранието, од вкупно 23 редовни членки, учество земаа 39 делегати од 21 џудо клуб. На дневниот ред беа разгледани точки поврзани со тековната работа и функционирање на Федерацијата.

Во рамки на делот од Собранието, поврзано со органите на управување, после прифатената неотповиклива оставка на досегашниот претседател Зегљуљ Реџепи, со мнозинство гласови за нов претседател на Џудо федерацијата на Македонија беше избран Владимир Трпаноски.

Исто така, Собранието донесе одлука за смена на членовите на Извршниот и на Надзорниот одбор и со едногласно избра нови членови на овие органи. За нови членови на Извршниот одбор на Федерацијата се избрани: Авни Реџепи, Благоја Гешоски, Љубен Андријашевиќ, Марјан Колев, Иван Живковски, Ерол Шерифовски, Николче Мариновски, Бошко Вељановски, Сашо Јанакиевски и Горан Антевски, а за нови членови на Надзорниот одбор беа избрани Снежана Патирова, Димче Шипинкаровски и Борче Павлов.

Покрај изборот на новиот состав на органите на Федерацијата, на Собранието беа изгласани и новите потпретседатели, Благоја Гешоски и Горан Антевски.

извор:  Инфокомпас

ПОЛАГАЊЕ ЗА ПОЈАСИ ВО БИТОЛА

Во неделата, 30 јуни 2019 година во Битола во организација на Џудо федерацијата (ДАН КОМИСИЈА) и техничка организација на џудо клубот „Пелистер“ се одржа  полагање за Прв КЈУ кафеав појас и црн појас 1 ДАН.

За полагање пријавени беа вкупно 5 кандидати и тоа три за кафеав појас 1 КЈУ и два за Црн појас 1 ДАН. Во прилог се резултатите од спроведеното полагање:
Кафеав појас 1 КЈУ положен прв циклус (ПОТВРДА):
1. Теодора Ристеска

За кафеав Појас 1 КЈУ (ДИПЛОМА) положиле следните канидати:
1. Михаел Конески
2. Тале Трајковски

За црн Појас 1 ДАН  (ДИПЛОМА) положиле следните кандидати:
1. Христијан Рајков
1. Стефан Бојаџиев

Џудо федерацијата и ДАН комисијата им честитаат на сите кандидати и им посакуваат успех во понатамошната работа во своите клубови.

На полагањето му претходеше состанок на ДАН комисијата на која меѓу другото беше дискутиран предлогот за воспоставување соработка на ДАН комисијата со ДАН комисиите од соседството со цел унапредување на работата на комисијата. Исто така беше разговарано и за Семинар за подготовки за полагање на ДАН и 1 КЈУ, со цел доедукација и укажување на евентуалните недоследности на кандидатите.