АКТИВНОСТИ ЗА ЕВРОПСКАТА НЕДЕЛА НА СПОРТОТ 2018

Денеска во просториите на Агенцијата за млади и спорт беше одржан координативен состанок по повод „Европската недела на спортот“ која ќе се одржи во втората половина од месец септември. На координативниот состанок присуствуваше претседателот на ЏФМ Зегљуљ Реџепи и стручниот соработник Горан Мицкоски.

Со цел навремено да бидат преземени активности за учество на џудо клубовите и џудо федерацијата во оваа манифестација ви испраќаме распоред со предвидени активности:

Распоред за Европска недела на спортот

Ве молиме во рок од 7 дена да ни испратите информација дали како клубови можете да се вклучите во манифестацијата европска недела на спортот. А во согласност со дадените термини можете да организирате и соодветни активности во вашата општина или вашиот град со претходна најава и координација за истата.

За таа цел ве молиме најдоцна до 10.07.2018 год. да ни испратите информација за вашето вклучување во одбележувањето на европската недела на спортот.

Доколку ви се потребни било какви информации, не двоумете се да комуницирате со нас.

БРОНЗЕН МЕДАЛ ЗА ХАМЗА ЈАШАРИ НА ЕВРОПСКОТО КАДЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО САРАЕВО

Нов успех постигна македонскиот репрезентативец Хамза Јашари на Европското кадетско првенство.

Македонскиот репрезентативец во џудо, Хамза Јашари го освои бронзениот медал на Европското првенство во џудо за кадети што од 28 јуни до 1 јули се одржува во Сараево, Република Босна и Херцеговина.

Големиот успех во категоријата до 66 килограми Јашари го најави со победите над Хоменко од Латвија и против домашниот фаворит Даријан Фалетар.

По тешка и исцрпувачка борба, Пења Инсаусти од Шпанија, кој на крајот заврши како втор, му го нанесе единствениот пораз на Јашари.

Нашиот репрезентативец својата победничка серија ја продолжи со триумфите над Букатару од Романија, Демирел од Турција и со победата над германскиот репрезентативец Денис Мауер.

На Европското првенство во Сараево боите на Македонија ги бранеа и Резарт Хусени и Еди Шерифовски во категориите до 60, односно до 73 килограми.

РЕЗУЛТАТИ ОД ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО ЗА ПОМЛАДИ ПИОНЕРИ И КАДЕТИ

Државното првенство за помлади пионери и кадети се одржа на 27 мај во спортската сала на ОУ “Добре Јованоски”  во Прилеп, а во организација на Џудо федерацијата на Македонија и техничка организација на ЏК ,,Сеишин” од Прилеп.

На натпреварот учество пријавија следниве клубови:

 • ЏК “Кожувчанка”– Кавадарци со 4 натпреварувачи,
 • ЏК “Бушидо” – Прилеп со 6 натпреварувачи,
 • ЏК “Чурин” – Битола со 3 натпреварувачи,
 • ЏК “Сеишин” – Прилеп со 14 натпреварувачи
 • ЏК “Пролетер” – Прилеп со 16 натпреварувачи
 • ЏК “Ипон” – Скопје со 2 натпреварувачи
 • ЏК “Пелистер” – Битола со 7 натпреварувачи
 • ЏК “Дрим” – Струга со 6 натпреварувачи
 • ЏК “Преспа” – Ресен со 8 натпреварувачи
 • ЏК “Сенсеи” – Радовиш со 5 натпреварувачи
 • ЏК “Гладијатор” – Кочани со 4 натпреварувачи
 • ЏК “Џудо Парк Академи” – Скопје со 1 натпреварувач
 • ЏК “Мастер” – Прилеп со 6 натпреварувачи
 • ЏК “Работнички” – Скопје со 2 натпреварувачи

На првенството учествуваа 84 натпреварувачи, од кои 27 во женска и 57 во машка конкуренција.  Судии на напреварот беа : Томе Јосифоски, – претседател на судиска комисија, Златко Јолески, Менде Илиоски, Владимир Талески, Никола Велески, Даниел Велески, Бобан Митрески и Семир Авдиќ. Натпреварувачката комисија ја сочинуваа Никола Божиноски – претседател, Дејан Џокоски, Кире Милошески и Александар Миноски – приправник.

Организаторите ги исполнија очекувањата кои се бараа од Џудо федерацијата на Македонија. Имаше обезбедено одлична сала со две борилишта, место за публиката (трибина) и посебни соблекувални, како и редарска служба и доктор. Натпреварите се одвиваа во добар натпреварувачки и спортски дух.

На натпреварот обраќање имаше претседателот на ЏФМ,  Зегљуљ Реџепи, а Државното првенство свечено го отвори градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски.

На државното првенство судиската комисија работеше по новите правила на
E.J.U и I.J.F и се работеше со новиот (care) систем.

Постигнати се следните резултати по категории:
ПОМЛАДИ ПИОНЕРИ:

ПОМЛАДИ ПИОНЕРКИ:

КАДЕТИ:

КАДЕТКИ:

ЈАШАРИ ОСВОИ ЗЛАТЕН МЕДАЛ НА ЕВРОПСКИОТ ЏУДО КУП ВО ЗАГРЕБ

Златен медал освои Хамза Јашари во категоријата до 66 килограми на Европскиот кадетски џудо куп 2018 што се одржа во Загреб, Хрватска.

Во конкуренција на 86 џудисти во неговата категорија, нашиот репрезентативец  беше најдобар и го освои првото место. Во првата прелиминарна борба тој го совлада домашниот претставник Домагој Хлапчиќ со ипон. Потоа следуваше победа со ипон и вазари против Адам Окшаи од Унгарија, како и два ипони против Фабиан Канзи од Германија и Јакоб Визингер од Австрија.

Со тоа Хамза се најде во полуфиналето каде избори уште една победа со вазари против Дмитриј Козлов од Русија. Во финалната борба тој за противник го имаше солидниот Самуел Газнер од Австрија, кого го совлада со ипон.

Со освојувањето на златниот медал во Загреб, Хамза Јашари ја продолжува својата овогодишна серија од успеси, откако во февруари на Европскиот кадетски куп во Фолоника, Италија го освои сребрениот медал.

МЕЃУНАРОДНАТА ЏУДО ФЕДЕРАЦИЈА СО СИЛНА ПОДДРШКА НА ЏФМ

Меѓународната џудо федерација (IJF) ќе и додели проект на Џудо Федерацијата на Македонија (ЏФМ) насловен како “Џудо во школите во Македонија” што подразбира донација од IJF до ЏФМ од 10 борилишта (татами), 500 џудо-ги (кимона за џудо) и паричен надомест за 10 тренери во период од една година.

Претседателот на ЏФМ, Филип Иванов со претседателот на IJF, Мариус Визер
Претседателот на ЏФМ, Филип Иванов со претседателот на IJF, Мариус Визер

На 25.02.2018 година во текот на Џудо Гранд Слем турнирот во Диселдорф, Германија, на кој настапи светската елита во овој спорт, претседателот на Џудо Федерацијата на Македонија (ЏФМ) Филип Иванов имаше работен состанок со претседателот на Меѓународната Џудо Федерација (IJF) Мариус Визер на кој беа разменети мислења и  идеи за развој на џудо спортот во Македонија.

Иванов информираше за актуелните состојби во џудо спортот во Македонија, за плановите за работа на новото  раководство на ЏФМ, како и за првичните чекори што  се преземени по изборот.  Посебен акцент беше даден на зголемување на транспарентноста во работењето на федерацијата, отворањето на новата веб страница на ЏФМ www.judo.org.mk   и плановите за што поширока медиумска покриеност. Стана збор и за изработката на стратегија за комуникација со јавноста, плановите за обуки на кадри, вклучување на спонзори и искористување на законските олеснувања при искористување на данокот од добивка за финансирање во спортот, отпочнување со работа на комисиите во рамките на ЏФМ, како и за отпочнување на подготовка на предлози за проекти поддржани од национални и меѓународни институции, чија имплементација ќе значи импулс во развојот на џудо спортот во Македонија.

Исто така, Иванов се осврна на одредени предизвици во функционирањето на ЏФМ и укажа на важноста од вклучувањето на сите џудо клубови во Македонија во работата на федерацијата и телата на истата, како и неговата решеност да даде поддршка на сите предлози и идеи кои се во интерес на напредокот на овој спорт, без разлика од каде доаѓаат. Дополнително, претседателот на ЏФМ ја истакна одличната соработка со Македонскиот Олимписки Комитет (МОК) и даде посебен акцент на финансиската и логистичката поддршка што оваа организација ја дава за развој на џудото во земјава, вклучувајќи ја и поддршката на потенцијалните кандидати за настап на Олимписките игри со финансиски средства, стручна помош, медицинска нега и се` останато во насока на постигнување на врвни резултати.

Иванов ја искористи оваа прилика да ја искаже својата благодарност до IJF и нејзиниот претседател Визер за несебичната поддршка што ја даваат за развој џудото во Македонија. Тој истакна дека бројните донации на опрема како и стручната поддршка од страна на IJF, значително придонесоа за извонредните резултати кои нашите џудисти ги постигнуваат во последно време. Овие резултати особено доаѓаат до израз по номинацијата и отпочнувањето со работа на Грабриел Сапта, инструктор на IJF кој веќе втора година работи со македонските врвни џудисти и нивните тренери. На работната средба беше изразена надеж дека оваа соработка ќе продолжи и дополнително ќе се интензивира, како и дека истата ќе овозможи постигнување на врвни резултати на меѓународните натпревари што следуваат.

Од своја страна пак, Визер го искажа своето задоволство од ваквиот напредок, ја истакна својата поддршка на новото раководство на ЏФМ и рече дека IJF ќе и го додели проектот  “Џудо во школите во Македонија”, што подразбира донација од IJF до ЏФМ од 10 борилишта (татами), 500 џудо-ги (кимона за џудо) и паричен надомест за 10 тренери во период од една година. За таа цел, од страна на IJF до ЏФМ е доставен меморандум за соработка кој ќе треба да го потпишат IJF, ЏФМ, МОК и Министерство за образование и наука (МОН).

Овој проект ќе преставува силен импулс во развојот на џудото во Македонија затоа што ќе овозможи негова дисперзија низ целата земја, вклучување на 500 деца во тренажен процес без никаков надомест и подготовка на 10 тренери кои воедно ќе имаат шанса да ги користат искуствата и знаењето на локални и меѓународни обучувачи од оваа област.

Исто така, Визер препорача дека Македонската џудо федерација треба да стави посебен акцент на соработка со соседните џудо федерации од аспект на обезбедување на заеднички тренинг и спаринг на македонските џудисти со џудисти од соседството и дека Македонија треба да направи напор да организира поголем меѓународен натпревар со што би се влијаело за зголемување на популарноста на овој спорт во земјава и дека IJF е подготвена да и даде поддршка на ЏФМ и во таа насока.

 

ЃОРГИ СТОЈАНОВ Е ИЗБРАН ЗА СЕЛЕКТОР НА ПИОНЕРСКАТА ЏУДО РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

Џудо федерацијата на Македонија (ЏФМ) на конкурс избра на селектори на репрезентацијата, а довербата да ја води пионерската репрезентација ја доби тренерот на ЏК „Дрим“ од Струга, Ѓорѓија Стојанов.

Ѓорѓија Стојанов е дипломиран професор по физичко образование спорт и здравје, со натпреварувачко и тренерско искуство. Тој  е долгогодишен државен првак и репрезентативец на Македонија, а „Дрим“ под негово раководство, како главен тренер, три години по ред е најуспешен клуб во конкуренција на пионери и помлади пионери во Македонија.

За довербата која што му ја даде Џудо федерацијата на Македонија, Стојанов рече:

Многу сум благодарен за доделената доверба од страна на спортскиот директор и раководството на ЏФМ да ја предводам пионерската репрезентација на Македонија. Џудото е мојата љубов и ја сакам оваа професија. Сигурен сум дека ќе дадам се од себе и со мојата работа ќе успеам да изградам врвни џудисти кој ќе остваруваат врвни спортски резултати и џудо репрезентацијата на Македонија ќе ја издигнам на највисоко ниво со кое сите ќе се гордееме“.

СРЕБРЕН МЕДАЛ ЗА ЈАШАРИ

Сребрен медал освои репрезентативецот Хамза Јашари во категоријата до 66 кг. на Европскиот Куп за кадети што на 10 февруари 2018 г. се одржа во Фолоника, Италија во конкуренција на 56 натпреварувачи.

Апсолутно сум задоволен од настапот на нашиот најуспешен кадет Хамза Јашари“, вели неговиот тренер Игор Паскоски по освојувањето на сребрениот медал на Европскиот куп за кадети во Фолоника во Италија.

Со овој резултат Хамза Јашари се наметнува како сериозен кандидат за младинските Олимписки игри во август во Буенос Аирес, Арегентина.