ЃОРГИ СТОЈАНОВ Е ИЗБРАН ЗА СЕЛЕКТОР НА ПИОНЕРСКАТА ЏУДО РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

Џудо федерацијата на Македонија (ЏФМ) на конкурс избра на селектори на репрезентацијата, а довербата да ја води пионерската репрезентација ја доби тренерот на ЏК „Дрим“ од Струга, Ѓорѓија Стојанов.

Ѓорѓија Стојанов е дипломиран професор по физичко образование спорт и здравје, со натпреварувачко и тренерско искуство. Тој  е долгогодишен државен првак и репрезентативец на Македонија, а „Дрим“ под негово раководство, како главен тренер, три години по ред е најуспешен клуб во конкуренција на пионери и помлади пионери во Македонија.

За довербата која што му ја даде Џудо федерацијата на Македонија, Стојанов рече:

Многу сум благодарен за доделената доверба од страна на спортскиот директор и раководството на ЏФМ да ја предводам пионерската репрезентација на Македонија. Џудото е мојата љубов и ја сакам оваа професија. Сигурен сум дека ќе дадам се од себе и со мојата работа ќе успеам да изградам врвни џудисти кој ќе остваруваат врвни спортски резултати и џудо репрезентацијата на Македонија ќе ја издигнам на највисоко ниво со кое сите ќе се гордееме“.

СРЕБРЕН МЕДАЛ ЗА ЈАШАРИ

Сребрен медал освои репрезентативецот Хамза Јашари во категоријата до 66 кг. на Европскиот Куп за кадети што на 10 февруари 2018 г. се одржа во Фолоника, Италија во конкуренција на 56 натпреварувачи.

Апсолутно сум задоволен од настапот на нашиот најуспешен кадет Хамза Јашари“, вели неговиот тренер Игор Паскоски по освојувањето на сребрениот медал на Европскиот куп за кадети во Фолоника во Италија.

Со овој резултат Хамза Јашари се наметнува како сериозен кандидат за младинските Олимписки игри во август во Буенос Аирес, Арегентина.